Pomôže loptička v posteli?

Autor: Lekári radia | 29.11.2012 o 12:35 | (upravené 30.11.2012 o 15:43) Karma článku: 4,01 | Prečítané:  896x

Ľahni si na bok. Spi na dvoch vankúšoch. Nepi pred spaním alkohol a nejedz žiadne tučné jedlá. Schudni! Pi špeciálny čaj. Nastriekaj si špeciálny sprej do nosa. Priši si malú loptičku na pyžamo, to ti nedovolí spať na chrbte a tak vlastne prestaneš chrápať. Čo v skutočnosti naozaj zaberie proti chrápaniu?

Odpovedá MUDr. Richard Kulich z ORL ambulancie, Nemocnica Malacky:

Tenisová loptička patrí na kurty, a nie do postele. Počas svojej medicínskej praxe som sa už stretol s rôznymi ľudovými receptami ako zastaviť chrápanie, loptička prišitá na pyžame je jedna z tých bizarnejších. Niekedy stačí málo a chrápania sa môžete zbaviť natrvalo.

V dnešnej dobe je problém chrápania veľmi rozšírený. Chrápe možno každý druhý muž a mnohé ženy tiež. Určite ste už zažili prebdené noci vedľa „sladkospiaceho" chrápajúceho. Chrápanie môže narušiť partnerské a rodinné vzťahy, pretože spánok je základná ľudská potreba, bez ktorej nedokážeme prežiť.

Príčiny chrápania sú rôzne, no stretávam sa väčšinou s tým, že chrápajúci prídu až na naliehanie rodiny a dajú sa vyšetriť. Sú, samozrejme, aj výnimky a idú sa poradiť aj skôr, ako im partner, či manželka hrozia rozvodom. Pri chrápaní zohráva svoju úlohu napríklad nepriaznivá anatomická stavba hltana, polypy v nosovej dutine, veľká nosohltanová mandľa, opuchnutá sliznica nosa, problémy s nosovou priehradkou a iné. Chrápanie vzniká napríklad chvením mäkkého podnebia, nosových mušlí alebo koreňa jazyka. Keď zaspíme, svalstvo v oblasti horných dýchacích orgánov sa uvoľní a dýchacie cesty sa tým zúžia. Pri uvoľnenom svalstve môže dôjsť dokonca k zapadaniu jazyka. Čo je ale horšie, chrápajúci neprijíma dostatok vzduchu, a teda ani kyslíka. Často je pri chrápaní obmedzené dýchanie, k čomu sa môže pridružiť aj apnoe - zastavenie dýchania na viac ako 10 sekúnd.

Keďže sa v dôsledku chrápania poriadne nevyspíte, a tým pádom si ani neoddýchnete, hrozia vám ochorenia ako sú vysoký krvný tlak, srdcovocievne ochorenia, poruchy rytmu srdca, prejavy únavy, nálady,  poruchy pamäte a sústredenia sa. Šoférom hrozí pre ospalosť mikrospánok za volantom!

Na odstránenie chrápania existuje viac postupov. Každý chrápajúci musí absolvovať vyšetrenia a na základe výsledkov sa stanoví metóda liečby. Často stačí operácia nosovej priehradky. Zákrok absolvujete v rámci jednodňovej chirurgie a na druhý deň odchádzate do domáceho liečenia. Zlepší sa tak dýchanie nosom a problém, zdravotný i rodinný, je vyriešený. Niekedy stačí redukovať sliznicu nosa modernou rádiofrekvenčnou metódou. Pri nej sa do sliznice nosa aplikuje presné množstvo energie, ktorá postupne sliznicu stenčí a tým spriechodní nos. Ďalšou metódou, ktorá môže zlepšiť dýchanie v spánku a zredukovať chrápanie, je plastika mäkkého podnebia. Zákrok sa opäť vykonáva rádiofrekvenčnou metódou. Vtedy sa redukuje sliznica mäkkého podnebia a jeho dĺžka. Táto metóda sa vykonáva špeciálnymi aplikátormi a jej veľkou výhodou je minimálne poranenie sliznice a rýchle obdobie hojenia.

Chrápanie si vždy vyžaduje dôkladné posúdenie vášho zdravotného stavu a diagnostiku príčin chrápania.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Dokonalosť bokom, treba sa dohovoriť - Fenomén bratislavskej viacjazyčnosti

Či človek prežije - vojnu, koncentračný tábor, vyhnanstvo -, záviselo často aj od toho, či ovláda jazyk, hovorí Jozef Tancer, autor knihy Rozviazané jazyky

EKONOMIKA

Daň z nehnuteľností narástla. Kde ľudia platia najviac?

V Novom Meste nad Váhom zaplatia ľudia na daniach až o 330 percent viac ako vlani.

KULTÚRA

Pixar nikdy nedobehneme, ale máme iné prednosti, hovorí autorka Lichožrútov

Drž sa ľudí, ale drž sa od nich ďalej! Pravidlo jeden pre ponožkožrúta.


Už ste čítali?