Kombinácia cigariet a antikoncepcie môže zabiť

Autor: Lekári radia | 16.1.2013 o 9:41 | (upravené 16.1.2013 o 9:47) Karma článku: 6,68 | Prečítané:  1999x

Už niekoľko mesiacov beriem antikoncepčné tabletky a som s nimi spokojná. Gynekologička ma však veľmi rázne núti zmeniť formu antikoncepcie, keď zistila, že fajčím. Vraj je to veľmi nebezpečné. Nefajčím veľa, už som sa aj pokúšala prestať, ale kávu bez cigaretky si ani neviem predstaviť. Neexistujú nejaké nové hormonálne tabletky, ktoré by som predsa len mohla užívať? Monika z Trenčína.

Odpovedá MUDr. Valéria Sadáková z gynekologickej ambulancie, Nemocnica Malacky

Gynekologička má pravdu, táto kombinácia je veľmi nebezpečná a môže byť až smrteľná. Antikoncepcia sa totiž s fajčením cigariet neznáša, hoci dôsledky tejto kombinácie sa nemusia prejaviť okamžite, ale až o niekoľko rokov. Ak fajčíte a zároveň beriete antikoncepčné tabletky, hrozí Vám v konečnom dôsledku nedokrvenosť životne dôležitých orgánov ako sú pľúca, srdce alebo mozog a nie je vylúčené ani ich úplné zlyhanie, teda smrť. Mali by ste sa preto rozhodnúť - buď jedno alebo druhé.

O škodlivosti fajčenia polemizovať nemusíme. Len zdôrazním, keďže tu hovoríme o gynekologických problémoch, že fajčenie sa okrem vzniku iných onkologických ochorení podieľa aj na rakovine prsníka či krčka maternice.

Hormonálna antikoncepcia patrí k najspoľahlivejším metódam ochrany pred neželaným tehotenstvom. Pomáha zmierňovať predmenštruačné príznaky, zabraňuje zadržiavaniu tekutín v tele a rieši i problémy s pleťou. Okrem spoľahlivosti je jej najväčšou prednosťou jednoduché použitie a liečebné účinky. Na druhej strane môže spôsobovať bolesti hlavy, napätie prsníkov, emočnú labilitu, zníženie libida, prírastok hmotnosti, zmenu pošvového sekrétu, abnormálne krvácanie z maternice, príp. kožné zmeny.

Jej najväčšou komplikáciou je však zvýšenie zrážanlivosti krvi a tým aj rizika vzniku hĺbkovej (žilovej) trombózy - a to až 2,5 násobne. Ide o situáciu, kedy môže dôjsť k uzáveru žily krvnou zrazeninou s následným uvoľnením zrazeniny a jej zanesením do miest, kde spôsobí nedokrvenosť životne dôležitých orgánov ako sú pľúca, srdce alebo mozog. Totiž to, čo v konečnej fáze spôsobí srdcový infarkt alebo mozgovú mŕtvicu, je práve krvná zrazenina, ktorá upchá niektorú z dôležitých ciev. Nikdy nevieme, akú máme po rodičoch genetickú výbavu a bohužiaľ sú to genetické predispozície, ktoré v spojení s antikoncepčnými tabletkami zvyšujú riziko vzniku hĺbkovej trombózy až niekoľkonásobne viac. Ak vznikne takáto komplikácia, musí dôjsť k okamžitému zastaveniu liečby, hospitalizácii a podaniu preventívnej liečby.

Kombinácia cigariet a antikoncepčných tabletiek začala odbornú verejnosť zaujímať so zistením skutočnosti, že v spoločnosti čoraz viac žien fungujúcich na hormonálnej antikoncepcii fajčí. Táto kombinácia totiž ešte viac zhoršuje spomínanú najzávažnejšiu komplikáciu užívania hormonálnej antikoncepcie - výrazne zvyšuje zrážanlivosť krvi a vznik hĺbkovej trombózy. Ženy, ktoré kombinujú hormonálnu antikoncepciu s fajčením sú vystavené až 20-násobnému riziku výskytu tohto ochorenia. Ani najnovšie antikoncepčné tabletky, ktoré obsahujú stále menej ženských pohlavných hormónov estrogénov, bohužiaľ, tento problém neriešia.

Vždy je preto dôležité informovať o všetkých skutočnostiach gynekológa a v žiadnom prípade mu nezatajovať, že fajčíte, aj keby išlo o jednu cigaretu denne. Ide o Vaše zdravie. Rozumiem, že je náročné vzdať sa svojich rituálov, aj keď nezdravých, určite sa však dajú nahradiť inými, menej škodlivými. Možno práve fakt, že sa nechcete vzdať hormonálnej antikoncepcie, Vás bude motivovať k rozhodnutiu skoncovať s fajčením.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Výbuchy po futbalovom zápase v Istanbule zabili 29 ľudí

K explóziám došlo hodinu po zápase medzi Besiktasom a Bursasporom.

EKONOMIKA

Technic sa nedá naučiť. Ako sa učiteľ stal dizajnérom Lega

Rád si z lega skladal veci, na ktoré nemal návod.

DOMOV

Smer chce byť politicky nekorektný aj robiť poriadky v osadách

Novými podpredsedami sú Blanár a Žiga.


Už ste čítali?