Bozkávanie v čase chrípky

Autor: Lekári radia | 15.3.2013 o 9:50 | Karma článku: 3,97 | Prečítané:  821x

S priateľom máme dilemu. Ide o bozkávanie. Obaja máme chrípku, priateľ má silnejšiu, a ja by som nechcela vírus mojej chrípky nahnevať priateľovým vírusom. Ja hovorím nie, priateľ áno. Nechcem, aby sa mi do organizmu dostal iný typ chrípky. Tak ako to teda je s bozkami? Čitateľka z Bratislavy.

Odpovedá MUDr. Miroslav Rybár z ambulancie všeobecného lekára pre dospelých, Nemocnica Malacky

Bozkávanie v čase chrípky neodporúčam, preto Váš prístup hodnotím ako ten zodpovednejší. Môže byť nielen spúšťačom ochorenia, ktorým sa chrípka prenáša, ale skomplikovať liečbu v prípade, na ktorý sa pýtate.

Chrípka je infekčné ochorenie vírusového pôvodu, ktoré sa rýchlo šíri. Chrípkový vírus je navyše extrémne vynaliezavý druh (ale to sú vírusy vo všeobecnosti), ktorý sa dokáže každoročne meniť. Preto k nám každú zimu prichádza iný kmeň chrípkového vírusu, ktorý spôsobí sezónnu chrípku. Aj pre očkovanie proti sezónnej chrípke sa každoročne pripravuje nové sérum, ktoré obsahuje protilátky proti predpokladanej mutácii vírusu.

Okrem sezónnej chrípky existuje v našich podmienkach aj vírus A(H1N1), ktorý sa zvykne nesprávne označovať ako vírus „prasacej chrípky" (je to kombinácia prasacieho, vtáčieho a ľudského vírusu). Ide o iný typ vírusu ako ten, ktorý spôsobuje sezónnu chrípku a aj očkovacia vakcína obsahuje iné protilátky. Mnohých vystrašil v roku 2009, kedy sa po prvý krát objavil, ale zistilo sa, že nie je nebezpečnejší ako bežná sezónna chrípka. Na Slovensku je od roku 2009 potvrdených len niekoľko desiatok prípadov. Aj tento vírus odvtedy mutoval, aj keď nie dramaticky.

Aby som odpovedal na Vašu otázku, chrípky, ktoré máte Vy a Váš partner (a rovnako aj mnohí ďalší na Slovensku) sú rovnaké, teda spôsobuje ich rovnaký kmeň vírusu aktuálnej sezónnej chrípky. Je len veľmi málo pravdepodobné, aby ste boli s partnerom nakazení rozličnými kmeňmi vírusov, keďže žijete na jednom území (ak ste neboli odcestovaná v zahraničí, kde ste mohli „chytiť" iný vírus chrípky).
Bozkávanie, ale môže zhoršiť priebeh choroby tým, že jeden z vás môže byť nositeľom baktérie, ktorá môže skomplikovať priebeh liečby tým, že spôsobí tzv. sekundárnu bakteriálnu infekciu, napr. sa pridajú zápaly dutín, hrdla. Partnerov imunitný systém bol možno pred chrípkou oslabený, príp. môže mať slabší imunitný systém vo všeobecnosti (nepoznám podrobnosti jeho zdravotného stavu) a preto je aj priebeh chrípky u neho horší. Ale aj keby bol imunitný systém v poriadku, pridružením sekundárnej bakteriálnej infekcie sa priebeh liečby chrípky skomplikuje.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Dokonalosť bokom, treba sa dohovoriť - Fenomén bratislavskej viacjazyčnosti

Či človek prežije - vojnu, koncentračný tábor, vyhnanstvo -, záviselo často aj od toho, či ovláda jazyk, hovorí Jozef Tancer, autor knihy Rozviazané jazyky

EKONOMIKA

Daň z nehnuteľností narástla. Kde ľudia platia najviac?

V Novom Meste nad Váhom zaplatia ľudia na daniach až o 330 percent viac ako vlani.

KULTÚRA

Pixar nikdy nedobehneme, ale máme iné prednosti, hovorí autorka Lichožrútov

Drž sa ľudí, ale drž sa od nich ďalej! Pravidlo jeden pre ponožkožrúta.


Už ste čítali?