reklama

Kĺby dokážu liečiť aj kmeňové bunky

Mám 58 rokov a posledné dva-tri roky ma intenzívnejšie pobolievajú kolená, najmä to ľavé.  Mám ťažkosti s chodením po schodoch, nemôžem si ani poriadne čupnúť, pri akomkoľvek pohybe moje kolená vŕzgajú.  Lekár mi diagnostikoval artrózu druhého stupňa a varoval ma, že som ideálny adept na výmenu kĺbu v budúcnosti. Asi aj preto, že moja mamička skončila na vozíku. Práve preto sa tomu chcem vyhnúť. Skúšala som opakovane aj obstreky, no pomohli mi len na pár týždňov. Existuje niečo, čím svoje kolená zachránim pred operáciou?  Zdenka, Rohožník

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Odpovedá MUDr. Milan Hric, chirurg z Nemocnice Malacky:

Určitou formou artrózy u nás trpí až 15% populácie, z nich až viac ako 50% sú ľudia nad 65 rokov, no nevyhýba sa napríklad ani mladším športovcom. Pri primárnej artróze, ktorou trpia hlavne starší ľudia, často ani nevieme, čo ju spôsobuje. Predispozíciou je vrodená odchýlka osového postavenia, čiže ak má niekto kolená do „X“ alebo „O“. Kĺbom určite neprospieva ani ich dlhodobé preťažovanie. Vysokým rizikám artrózy sú vystavení aj obézni ľudia, keďže ich kĺby musia ustáť veľkú váhu. Artróza môže nastať aj po úraze, kedy sa poruší stabilita kĺbu napríklad pri nesprávnom zhojení zlomeniny kosti.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa stupňa artrózy vieme nastaviť správny typ liečby. Spočiatku sa pri prvotných príznakoch, kedy kĺby pobolievajú iba pri námahe, podávajú lieky na tlmenie bolesti a zápalu. Pacienta treba poučiť, ako si kĺby šetriť, existujú rôzne protetické pomôcky, ktoré kĺby odľahčia. Odporúča sa aj fyzikálna liečba ako zábaly, elektroliečba, akupunktúra, balneoterapia alebo obstreky, ktoré ste vyskúšali aj Vy. Pri vyšších stupňoch artrózy však toto už nestačí. Vtedy kĺby pobolievajú nielen pri aktivite, ale aj keď sú v pokoji, pri tých najvyšších štádiách nastupuje bolesť aj počas spánku. Tam už je nutný operačný zásah – artroskopia, čiže odstránenie povrchových nerovností v chrupavke, osteotómia, kedy sa kĺb operačne umiestni do lepšej polohy, alebo totálna endoprotéza, čiže výmena kĺbu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Novou metódou, ktorá vie pomôcť najmä ľahším typom artrózy, je liečba kĺbov kmeňovými bunkami, ktorá nie je až tak invazívna a vykonáva sa v rámci jednodňovej chirurgie. Na Slovensku ju robíme zatiaľ iba u nás, v Nemocnici Malacky. Celá liečba trvá len dve - tri hodiny a pacient po zákroku odchádza do domácej liečby. Kmeňové bunky, ktoré sa v najväčšej miere nachádzajú v našom tuku, majú jedinečné regeneračné a hojivé schopnosti. Dokážu obnovovať poškodené a opotrebované bunky, tkanivá, chrupavky, svaly, či kosti. Kĺby nie sú výnimkou.

Zákrok prebieha jednoducho. Pacientovi sa z brucha odoberie zhruba 50 ml tuku, z ktorého sa izolujú potrebné bunky. Tie sa následne aplikujú do kĺbu a bunky sa v podstate „nalepia“ na zničenú časť, kde sa „uhniezdia“ a začnú pôsobiť. Pacient pocíti úľavu už po dvoch týždňoch od aplikácie a čo je ešte lepšie, účinky pretrvávajú dlhodobo. Platí pravidlo, že ak sa zákrok urobí v skoršom štádiu poškodenia chrupavky v kĺbe, je liečba trvalejšia. Samozrejme, dôležitá je rekonvalescencia. Bezprostredne po zákroku je potrebné, aby sa kĺb nenamáhal, ale povedzme po 5 až 7 dňoch je dobré, aby sa pomaly začal používať, doporučujú sa ľahšie aktivity.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na Slovensku máme v súčasnosti odliečených pacientov, ktorí sú po zákroku viac ako rok, drvivá väčšina z nich cíti subjektívne zlepšenie, ktoré potvrdila magnetická rezonancia, či röntgen. V USA, kde sa odborníci venujú liečbe kmeňovými bunkami a trvaniu jej účinkov dlhodobo, štatistiky uvádzajú, že, približne 86 % pacientov uviedlo spokojnosť s výsledkom liečby spokojní a boli by ochotní ju podstúpiť znovu.

Jednou z možností riešenia Vášho problému by mohol byť aj tento typ liečby. Určite je potrebná odborná diagnostika problému, podľa ktorej sa zváži ďalší postup. Viac informácii o rôznych možnostiach liečby boľavých kĺbov sa môžete dočítať aj na www.liecbaklbov.sk

Lekári radia

Lekári radia

Bloger 
  • Počet článkov:  28
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Kolektív lekárov z Nemocnice Malacky. www.casnazdravie.sk poradna@casnazdravie.sk Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu