reklama

Pomôže loptička v posteli?

Ľahni si na bok. Spi na dvoch vankúšoch. Nepi pred spaním alkohol a nejedz žiadne tučné jedlá. Schudni! Pi špeciálny čaj. Nastriekaj si špeciálny sprej do nosa. Priši si malú loptičku na pyžamo, to ti nedovolí spať na chrbte a tak vlastne prestaneš chrápať. Čo v skutočnosti naozaj zaberie proti chrápaniu?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Odpovedá MUDr. Richard Kulich z ORL ambulancie, Nemocnica Malacky:

Tenisová loptička patrí na kurty, a nie do postele. Počas svojej medicínskej praxe som sa už stretol s rôznymi ľudovými receptami ako zastaviť chrápanie, loptička prišitá na pyžame je jedna z tých bizarnejších. Niekedy stačí málo a chrápania sa môžete zbaviť natrvalo.

V dnešnej dobe je problém chrápania veľmi rozšírený. Chrápe možno každý druhý muž a mnohé ženy tiež. Určite ste už zažili prebdené noci vedľa „sladkospiaceho" chrápajúceho. Chrápanie môže narušiť partnerské a rodinné vzťahy, pretože spánok je základná ľudská potreba, bez ktorej nedokážeme prežiť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Príčiny chrápania sú rôzne, no stretávam sa väčšinou s tým, že chrápajúci prídu až na naliehanie rodiny a dajú sa vyšetriť. Sú, samozrejme, aj výnimky a idú sa poradiť aj skôr, ako im partner, či manželka hrozia rozvodom. Pri chrápaní zohráva svoju úlohu napríklad nepriaznivá anatomická stavba hltana, polypy v nosovej dutine, veľká nosohltanová mandľa, opuchnutá sliznica nosa, problémy s nosovou priehradkou a iné. Chrápanie vzniká napríklad chvením mäkkého podnebia, nosových mušlí alebo koreňa jazyka. Keď zaspíme, svalstvo v oblasti horných dýchacích orgánov sa uvoľní a dýchacie cesty sa tým zúžia. Pri uvoľnenom svalstve môže dôjsť dokonca k zapadaniu jazyka. Čo je ale horšie, chrápajúci neprijíma dostatok vzduchu, a teda ani kyslíka. Často je pri chrápaní obmedzené dýchanie, k čomu sa môže pridružiť aj apnoe - zastavenie dýchania na viac ako 10 sekúnd.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Keďže sa v dôsledku chrápania poriadne nevyspíte, a tým pádom si ani neoddýchnete, hrozia vám ochorenia ako sú vysoký krvný tlak, srdcovocievne ochorenia, poruchy rytmu srdca, prejavy únavy, nálady, poruchy pamäte a sústredenia sa. Šoférom hrozí pre ospalosť mikrospánok za volantom!

Na odstránenie chrápania existuje viac postupov. Každý chrápajúci musí absolvovať vyšetrenia a na základe výsledkov sa stanoví metóda liečby. Často stačí operácia nosovej priehradky. Zákrok absolvujete v rámci jednodňovej chirurgie a na druhý deň odchádzate do domáceho liečenia. Zlepší sa tak dýchanie nosom a problém, zdravotný i rodinný, je vyriešený. Niekedy stačí redukovať sliznicu nosa modernou rádiofrekvenčnou metódou. Pri nej sa do sliznice nosa aplikuje presné množstvo energie, ktorá postupne sliznicu stenčí a tým spriechodní nos. Ďalšou metódou, ktorá môže zlepšiť dýchanie v spánku a zredukovať chrápanie, je plastika mäkkého podnebia. Zákrok sa opäť vykonáva rádiofrekvenčnou metódou. Vtedy sa redukuje sliznica mäkkého podnebia a jeho dĺžka. Táto metóda sa vykonáva špeciálnymi aplikátormi a jej veľkou výhodou je minimálne poranenie sliznice a rýchle obdobie hojenia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Chrápanie si vždy vyžaduje dôkladné posúdenie vášho zdravotného stavu a diagnostiku príčin chrápania.

Lekári radia

Lekári radia

Bloger 
  • Počet článkov:  28
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Kolektív lekárov z Nemocnice Malacky. www.casnazdravie.sk poradna@casnazdravie.sk Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu