200 zbytočných úmrtí žien ročne

Autor: Lekári radia | 12.12.2012 o 10:01 | Karma článku: 6,37 | Prečítané:  2500x

Gynekologička mi pri poslednej prehliadke ponúkla nejakú novú cytológiu, za ktorú sa ale platí 25 eur. V čom je jej výhoda a prečo by som si vôbec mala doplácať za niečo, čo mi hradí poisťovňa v plnej výške? Mám to vnímať tak, že doteraz používaná metóda je nepostačujúca?

Odpovedá MUDr. Peter Blaško z gynekologickej ambulancie, Nemocnica Malacky

Obe cytologické metódy spĺňajú požiadavky, pre ktoré sa v medicíne používajú - a síce na cytologický skríning (vyhľadávanie) akýchkoľvek zmien na krčku maternice na základe odobratého steru buniek z krčka. Ich cieľom je všetky zmeny odhaliť čo najskôr, aby sa v prípade potreby mohla okamžite začať liečba. Rozdiel je v technike cytologického skríningu. Novšia metóda, ktorú Vám ponúkla gynekologička, je momentálne najkvalitnejšia metóda na svete, ktorá, pochopiteľne, prináša presnejšie výsledky.

Pri bežnej (konvenčnej) cytológii Vám gynekológ pomocou špeciálnej kefky zoberie ster z krčka maternice, nanesie ho na sklíčko a pošle do laboratória, kde ho preskúmajú na úrovni buniek. Pri bežnej cytológii sa však môže stať, že Váš ster obsahuje rôzne nečistoty ako hlien či krv a na vyšetrenie je preto možné použiť len 20%. Vzorka tak môže vykazovať znaky nepresnosti. Aby sa prípadné zmeny na krčku potvrdili, je potrebné získať novú vzorku a teda urobiť ďalší ster.

Novšia metóda, tzv. LBC (Liquid-Based cytológia), sa pre Vás ako ženu v ničom neodlišuje. Vyšetrenie LBC prebehne ako bežná cytológia. Vy síce rozdiel nevidíte, ale zásadne ho pocítia v laboratóriu, kde Vaše bunky mikroskopicky skúmajú. Pátranie po zdegenerovaných bunkách, ktoré signalizujú predrakovinotvorné zmeny, je pri LBC oveľa ľahšie a účinnejšie. Bunky z Vášho steru neputujú pri LBC hneď na sklíčko ako pri bežnej cytológii, ale vymyjú sa do špeciálnej fľaštičky s roztokom (= liquid). Predstavte si to, ako keď ponoríte zafarbený štetec do pohára s vodou a vymyjete ho. Roztok vo fľaštičke zabezpečí konzerváciu Vašich buniek, ich rovnomerné rozptýlenie a oddelenie od nežiaducich nečistôt. To je záruka najvyššej kvality a najpresnejšieho vyhodnotenia výsledkov. Vaše bunky sú čisté a aj najmenšia zákerná zmena je dobre viditeľná. Práve presnosť a včasná diagnostika je v boji s rakovinou absolútne kľúčová.

Bezna cytologia.jpg LBC_cytologia.jpg

Pri bežnej (konvenčnej) cytológii (obr.1) môže byť mikroskopický obraz zahmlený a zle čitateľný, bunky môžu byť znehodnotené hlienom a krvou, schopnosť záchytu predrakovinotvorných zmien buniek pri jednorazovom bežnom cytologickom vyšetrení je len okolo 50%. Aj preto sa môžu objaviť falošné negatívne nálezy. Pri LBC cytológii (obr.2) je mikroskopický obraz čistý a jasný, čo umožňuje presnú diagnostiku.

LBC má v porovnaní s bežnou cytológiou aj ďalšie výhody. Z jednej vzorky Vám môžu vyšetriť aj ďalšie ochorenia, napr. prítomnosť papilomavírusu HPV alebo prítomnosť niektorých patologických mikroorganizmov. Nemusíte chodiť ku gynekológovi viackrát. V zahraničí, napr. USA sa až 90% cytologických vyšetrení robí metódou LBC, rovnako vo Veľkej Británii, Nemecku či Švajčiarsku je to prvá voľba, k nám prišla v roku 2010.

Čo sa týka spomínanej sumy, je pravdou, že za LBC sa platí 25 eur. Tento poplatok, ale neplatíte za vyšetrenie ako také, pretože poisťovne preplácajú obe metódy, bežnú aj LBC. Danú sumu doplácate za špeciálny odberový materiál, teda nie za úkon. V rámci preventívnej prehliadky na základe verejného zdravotného poistenia môžete absolvovať cytologické vyšetrenie raz za tri roky, ak boli vaše predošlé dva výsledky po sebe v poriadku. Pre istotu však môžete požiadať o vyšetrenie raz ročne. Voľba metódy je ale na vás. Určite bežnou metódou nič nepokazíte.

Viac informácií o metódach vyšetrenia nájdete na www.cytologia.sk.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?