reklama

Ako bolí sivý zákal

Neviem, či mám ísť na operáciu sivého zákalu. Môj očný lekár mi ju odporúča, ja sa ale veľmi bojím, že to bude bolieť. Najradšej by som bol, keby ma úplne uspali, nielen umŕtvili oči, ako sa to vraj robí. A tiež sa bojím, ako budem vidieť potom. Je pravda, že odkedy mi lekár pred štyrmi rokmi po prvýkrát povedal, že mám sivý zákal, sa videnie dosť zhoršilo. Vidím tak akoby zahmlene, miestami dvojito. Okuliare do blízka nosím od 47 rokov, mam 67, posledných päť rokov si ich beriem už aj na televízor. Ak by som sa pre operáciu rozhodol, znamená to, že okuliare už nebudem vôbec potrebovať? Michal zo Senca.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Odpovedá MUDr. Konštantín Peško PhD., oftalmológ a operáter v Očnom centre Nemocnice Malacky

Najčastejšie otázky pacientov pred operáciou katarakty sú, či operácia bude bolieť, a či už nebudú potrebovať okuliare. Sú to logické otázky, veď oko je najvýznamnejším zmyslovým orgánom a najcitlivejšou časťou tela. Operácia sivého zákalu (katarakty) však v súčasnosti patrí k najčastejším operáciám na svete. Do výraznej miery to umožnil technologický progres, ktorý mikrochirurgiu oka zaradil k jednodňovej chirurgii, bez zbytočného pobytu v nemocnici, ako tomu bolo v minulosti. Je to niekoľkominútový zákrok s takmer 99% mierou úspešnosti.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Operácia oka je v prípade sivého zákalu jedinou možnou liečbou, neexistuje iná metóda alebo kvapky, či lieky, ktoré by ochorenie odstránili. Strach alebo obavy z bolesti sú však zbytočné, aj keď prirodzené a ľudské. Dnes sa v prevažnej väčšine pri operácii katarakty používa lokálna, kvapková anestézia, bez použitia ihiel. Je veľmi výhodná a asi v 98% je aj dostatočne účinná. Samotná anestézia však nestačí. Pre odstránenie obáv je veľmi dôležitá komunikácia s pacientom pred aj počas operácie, aby pacient nadobudol dôveru k personálu, k prostrediu. Dôležité je porozprávať sa s ním, vysvetliť mu, o čo ide, ako to bude prebiehať, aby vedel, čo má asi očakávať. Psychika zohráva dôležitú úlohu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Kvapková anestéza má preto okrem medicínskych výhod, ktoré teraz nebudem spomínať, aj tú, že pacient môže spolupracovať - hýbať okom tak, ako operatér potrebuje, čo je pri operácii veľakrát veľmi nápomocné. Pacienti pri operácii popisujú, že cítia dotyk na okolie oka, občasné štipnutie, tlak na oko, ktorý vzniká pri implantovaní šošovky do oka. Je dôležité na tieto pocity pacienta počas operácie upozorniť, a takmer všetci pacienti to veľmi dobre znášajú. Mnohí pacienti udávajú, že necítili nič a veľakrát sú prekvapení, že už je koniec operácie.

Sú však aj pacienti, ktorým musíme počas operácie zvýšiť znecitlivenie vo forme vnútroočnej aplikácie anestetika, kedy sa podá anestetikum do prednej časti oka - čo pacient vôbec nevníma . Prípadne je vhodné pacienta pred operáciou pripraviť podaním miernych ukľudňujúcich liekov. Takýchto pacientov je ale iba veľmi malé percento. Mizivú skupinu tvoria pacienti, ktorým sa zákrok musí vykonať v celkovej anestézii. Ide vždy o takých, ktorí nedokážu spolupracovať pre rôzne príčiny, alebo o pacientov s naozaj pokročilou formou Parkinsonovej choroby, kedy pre tras je vhodnejšie pacienta uspať. Ak sa oko umŕtvuje injekciami, znecitlivia sa aj očné svaly, čo má aj nevýhody. Pacient má z injekcie strach a po druhé nedokáže pri operácii dobre spolupracovať, keďže nevie hýbať okom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čo sa týka videnia po operácii katarakty, možno povedať, že pokiaľ bolo oko pred operáciou zdravé, hlavne sietnica, tak sa vráti ostré videnie väčšinou do diaľky. Akomodácia, teda zaostrenie do blízka sa stratí a musí sa riešiť okuliarmi. Znamená to, že pacient vidí ostro bez okuliarov iba na jednu vzdialenosť, buď do diaľky (najčastejšie), alebo do blízka. Nie na obe vzdialenosti. Na jednu vzdialenosť je potrebné nosiť po operácii okuliare. Takýto stav vopred plánuje operatér a je spôsobený voperovaním tzv. monofokálnej šošovky, teda šošovky, ktorá má iba jednu hodnotu dioptrií, s ktorými pacient vidí ostro, vo veľkej väčšine prípadov na diaľku. Na blízko pacient dostane okuliare. V menšom počte prípadov je to naopak, najmä u krátkozrakých pacientov, kedy po operácii katarakty sa snažíme, aby pacient videl ostro bez okuliarov na blízko, ako predtým. Na diaľku dostane okuliare. Výber umelej vnútroočnej šošovky, ktorá nahradí zakalenú ľudskú šošovku, závisí od požiadavky pacienta. Ide o to, či chce vidieť bez okuliarov do blízka alebo na diaľku. Podľa toho vyberieme v rámci predoperačného vyšetrenia potrebnú monofokálnu šošovku. Dnes sa už ale pacient môže rozhodnúť aj pre multifokálnu šošovku (podobne ako sú multifokálne okuliare), ktorá pacientovi do určitej miery zabezpečí videnie aj do blízka, aj do diaľky bez použitia okuliarov. Pri multifokálnych šošovkách pacient musí doplatiť určitú sumu, poisťovne ich neuhrádzajú.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Poznámka na záver ohľadom vhodného času na operáciu. O vhodnosti termínu na operáciu katarakty rozhoduje pacient, nie lekár. Indikáciou na operáciu totiž nie je zistenie, že má pacient kataraktu, ale jeho subjektívne ťažkosti, teda to, či mu ochorenie prekáža v jeho pracovných a súkromných aktivitách. Máme pacientov, poväčšine pracovne aktívnych, ktorí majú začínajúcu kataraktu a chcú ísť na operáciu ihneď, lebo im to už prekáža v ich pracovných a osobných aktivitách. A sú zasa takí, ktorí majú pomerne pokročilú kataraktu a tomu zodpovedajúce zhoršenie videnia a operáciu ešte nechcú. Stále sa ale stretávame s tým, že niektorí pacienti prichádzajú na prvé očné vyšetrenie už vo veľmi pokročilých štádiách katarakty z najrôznejších dôvodov. Treba povedať, že vieme aj tieto ťažšie stavy úspešne zoperovať, ale takéto operácie sú pre oko náročnejšie, viac oko zaťažujúce. Preto je vhodné neodkladať očné vyšetrenie, až kým pacient takmer nevidí.

Lekári radia

Lekári radia

Bloger 
  • Počet článkov:  28
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Kolektív lekárov z Nemocnice Malacky. www.casnazdravie.sk poradna@casnazdravie.sk Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu