Rozdiel medzi 2D, 3D a 4D ultrazvukom

Autor: Lekári radia | 12.9.2013 o 9:43 | Karma článku: 10,47 | Prečítané:  10178x

Chcela by som sa opýtať, aký je rozdiel medzi klasickým, „povinným" ultrazvukom počas tehotenstva a novinkou, ktorú mi ponúkla moja gynekologička, 4D ultrazvukom. Zaujíma ma, či niečo zanedbám, ak na to nepôjdem. Vie táto nová metóda odhaliť napríklad nejakú chorobu, ktorú nedokáže povinný ultrazvuk? 4D totiž poisťovňa neprepláca, chcem vedieť, či to má význam. Mám 34 rokov, čakám svoje prvé dieťa, som po prvom ultrazvuku. Veľmi sa teším, ale aj obávam, nechcem nič nechať na náhodu. Michaela z Lučenca.

Odpovedá  MUDr. Peter Blaško, primár Gynekologického oddelenia, Nemocnica Malacky

Predtým, ako odpoviem na Vašu otázku, stručne vysvetlím, čo ktorý ultrazvuk znamená. Klasický, resp. ako ste ho správne nazvali Vy, „povinný",  nakoľko je povinnou súčasťou vyšetrení v prenatálnom období, je 2D ultrazvuk. Poskytuje zobrazenie plodu v reálnom čase. Je to zobrazenie v rovine, výstupom je dvojrozmerný obraz na monitore prístroja a bežná fotografia (scan z prístroja).
3D ultrazvuk predstavuje statické zobrazenie plodu, ale v 3-rozmernom obraze, t.j. v priestore, ktoré sa dosiahne  počítačovým spracovaním série veľkého počtu nasnímaných  2D obrazov. Výstupom je obraz , ale plastický, akoby vysunutý do priestoru. Najnovšou sonografickou metódou je 4D ultrazvuk, ktorý sa od 3D líši tým, že je prítomný jeden faktor navyše - čas. A ten dá statický obraz do pohybu, čiže v priamom prenose vidíte, ako sa Vaše dieťatko hýbe, akú má mimiku. Namiesto fotky dostanete video. Všetky tri predstavujú diagnostickú sonografickú zobrazovaciu metódu.

Čo považujem za dôležité povedať je, že z pohľadu zisťovania všetkých dôležitých parametrov zdravotného stavu dieťaťa  vrátane zisťovania vrodených vývojových porúch má zásadný význam 2D ultrazvukové vyšetrenie. Spoľahlivo tiež ukáže, či náhodou nemáte menšie množstvo plodovej vody alebo či dieťatko nie je v maternici zle otočené. 3D, najmä 4D slúžia lekárom na kontrolu orgánov a ich štruktúr. Umožňujú napríklad nasnímanie a zobrazenie srdca a jeho činnosti, vyšetrenie kostry, zistenie tvaru tiel stavcov, anomálií rebier, podnebia. V žiadnom prípade ale nič nezanedbáte, ak sa pre 3D alebo 4D nerozhodnete, 2D ultrazvuk je hlavný diagnostický nástroj pri ultrazvukovom vyšetrovaní, je dostatočne spoľahlivý a nové metódy ho nemôžu nahradiť.

Nemôžem však nespomenúť jednu výhodu, ktorú najnovšie medicínske technológie, najmä 4D ultrazvuk majú, predovšetkým pre rodičov. A síce schopnosť priniesť zážitok, emóciu momentu, ktorý sa už nezopakuje. Ako lekár Vám môžem potvrdiť, že to v celom procese nie je nezanedbateľná zložka. Moment, kedy matka, ale aj otecko zbadajú po prvý krát v pohybe svoje dieťa, patria objektívne k nezabudnuteľným. Ak dieťatko „spolupracuje", môžete dokonca vidieť, ako vyplazuje jazyk alebo sa smeje. Sú to momenty, ktoré prinášajú emócie, pomáhajú v budovaní vzťahu k novému členovi rodiny, majú preto podľa mňa svoj význam. Z vlastnej praxe môžem potvrdiť, že som v ambulancii svedkom niekedy mimoriadne dojemných chvíľ. Samozrejme, aj toto je individuálne. Pre niekoho ide o dôležitý moment, ktorý nechce premeškať, pre iných je to situácia, ktorú nemusia absolvovať.

Je teda plne na Vás, príp. Vašom partnerovi, či sa pred 4D rozhodnete. Toto vyšetrenie je optimálne uskutočniť medzi 18.-26. týždňom tehotenstva. Jeho dĺžka sa výrazne nelíši od bežného 2D ultrazvuku. Viac informácií môžete získať aj v našej nemocnici, kde 4D ultrazvuk ponúkame.

Držím Vám palce, nech si aj obdobie tehotenstva viete vychutnávať bez zbytočných stresov.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?