Čo je nové v Nemocnici Malacky

Autor: Lekári radia | 27.12.2013 o 9:40 | Karma článku: 3,57 | Prečítané:  1487x

K Centru diagnostiky a Jednodňovej chirurgie pribudli v tomto roku pod jednu strechu ďalšie dve, kde sa špecializujú na oči a pohybový aparát. O Očnom a Ortopedickom centre, ako aj ďalších novinkách v prístrojovej diagnostike v Nemocnici Malacky nám porozprával Ing. Peter Kalenčík, riaditeľ nemocnice.

V čom je prvoradý prínos novootvorených centier?

Spoločným menovateľom Očného i Ortopedického centra sú okrem špičkových odborníkov či rodinného prostredia najmä minimálne čakacie lehoty na operácie. Operácia sivého zákalu či výmena bedrového alebo kolenného kĺbu už preto nemusí znamenať niekoľkomesačné čakanie. Vychádzame tak v ústrety pacientom s tými diagnózami, pri ktorých sú už roky najdlhšie čakacie lehoty. Pri výmene bedrového kĺbu sa v ostaných nemocniciach bežne čaká aj vyše roka.

Pre koho sú prioritne určené služby Ortopedického centra? Na čo sa špecializuje?

Ako som spomínal, v našom novom centre sa vykonáva aj totálna endoprotéza. Tá je určená pre pacientov s ťažkou artrózou, ktorú neraz sprevádzajú neutíchajúce bolesti kĺbov a výrazná strata mobility. Výmenou bedrového alebo kolenného kĺbu tak majú šancu na opätovný komfort pohybu. Táto tzv. totálna endoprotéza, je v nejednom prípade jediným riešením, ktoré vie vrátiť telu bezbolestný pohyb. Moderné umelé náhrady spĺňajú náročné kritéria tak na materiál ako aj funkčné vlastnosti. Pri konzultácii s odborníkom si pacient vyberie taký typ, ktorý mu vyhovuje najviac, následná výmena sa uskutoční bez zbytočného odkladu. Súčasťou pooperačnej starostlivosti je aj komplexná rehabilitácia.

A čo ponúka klientom Očné centrum?


V Očnom centre máme skvelých odborníkov, ktorí okrem iných zákrokov vykonávajú aj operácie sivého zákalu.  Pri tejto diagnóze je operácia definitívne jedinou možnou liečbou, neexistuje iná metóda alebo kvapky, či lieky, ktoré by ochorenie odstránili. Operácia sivého zákalu, tzv. katarakty, však v súčasnosti patrí k najčastejším operáciám na svete. Do výraznej miery to umožnil technologický progres, ktorý mikrochirurgiu oka zaradil k jednodňovej chirurgii, bez zbytočného pobytu v nemocnici, ako tomu bolo v minulosti. Je to doslova niekoľkominútový zákrok s takmer 99%-tnou mierou úspešnosti.

Ako taká operácia prebieha?

Aj tu sa celý proces začína konzultáciou s operatérom, ktorý pri výbere umelej vnútroočnej šošovky nahrádzajúcej zakalenú ľudskú poradí pacientovi v závislosti od jeho požiadaviek. Dnes sa už môže každý rozhodnúť, či chce po operácii vidieť buď do blízka alebo do diaľky, čo umožňuje monofokálna šošovka. Alebo pacient uprednostní do určitej miery videnie aj do blízka aj do diaľky a rozhodne sa pre multifokálnu šošovku. Tu však dopláca určitú sumu podľa druhu šošovky, keďže poisťovne preplácajú len štandardné.
Zaujímavosťou pri sivom zákale je skutočnosť, že kým pri iných diagnózach vhodnosť a načasovanie operácie určuje lekár, pri tomto ochorení je to opačne. Pacient je ten, ktorý rozhoduje. A to podľa svojich subjektívnych ťažkostí, teda podľa toho, či mu ochorenie prekáža v jeho pracovných a súkromných aktivitách alebo nie. Sú mnohí, ktorým sivý zákal nevadí ani v neskorších štádiách a naopak takí, ktorí sa na operáciu objednajú pri prvých náznakoch, pretože si chcú naďalej užívať komfort kvalitného videnia.

Okrem týchto dvoch centier pribudli do Nemocnice Malacky aj nové prístroje. Mohli by ste nám ich priblížiť?

Veľkým prínosom v diagnostike onkologických ochorení prsníkov je zakúpenie nového moderného digitálneho mamografu. Okrem skvalitnenia diagnostiky vďaka väčšiemu rozlíšeniu, čo umožňuje diagnostikovať nádory už vo včasnom štádiu ochorenia, má aj ďalšie výhody, akou je okamžite dostupná obrazová dokumentácia, či zníženie radiačnej záťaže u vyšetrovaných žien, alebo skrátenie čakacej doby na vyšetrenie. Rekonštrukcia priestorov zvýšila aj komfort pre pacientky vybudovaním novej kabínky na prezliekanie. V priestoroch starej mamografie je teraz nová vyšetrovňa, do ktorej sa plánuje nákup nového USG prístroja, ktorý umožní v rámci diferenciálnej diagnostiky následné sonografické vyšetrenie prsníkov. Momentálne sa vykonáva 20 vyšetrení denne. Kapacita prístroja je však omnoho vyššia a bude využívaná postupne tak, ako bude pribúdať počet vyšetrení.
K novinkám patrí aj možnosť 4D ultrazvuku. Táto najmodernejšia a najnovšia technológia je veľkým momentom nielen pre mamičky, ale aj budúcich oteckov a celú rodinu, pretože umožňuje zobraziť plod v maternici v 3D obraze.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?