Musím oslepnúť, keď mám cukrovku?

Autor: Lekári radia | 24.4.2014 o 9:31 | (upravené 24.4.2014 o 10:57) Karma článku: 5,48 | Prečítané:  958x

Mám 62 rokov a posledných 7 rokov bojujem s cukrovkou. Musel som prejsť na diétu, chodím pravidelne na kontroly, nemám našťastie žiadne väčšie ťažkosti. Nedávno ma však môj očný lekár vystrašil, keď mi na poslednom vyšetrení zistil začínajúcu diabetickú retinopatiu. Vidím relatívne dobre, resp. dobre v mojom veku, oči ma nejako zvlášť nebolia, no počul som, že pri tejto diagnóze môžem až oslepnúť. Existuje nejaký spôsob, ako to vyliečiť?  Eugen, Piešťany  

Na otázku odpovedá MUDr. Anna Beláčková z Očného centra Nemocnice Malacky

V prvom rade Vás musím pochváliť, že nezanedbávate pravidelné prehliadky, ktoré by mal každý diabetik absolvovať. Medzi ne patrí aj vyšetrenie u očného lekára minimálne raz ročne. Práve táto prehliadka slúži na odhalenie zmien na oku, ktoré súvisia s ochorením diabetus mellitus, teda cukrovkou.

Jednou z takýchto zmien, resp. už diagnózou je diabetická retinopatia, ktorú Vám diagnostikoval Váš oftalmológ. Dobrou správou je, že ju odhalil hneď na začiatku, teda v čase, keď ešte nemáte žiadne príznaky. Diabetická retinopatia je ochorenie sietnice a keď sa zanedbá, môže naozaj viesť až k slepote. Je v podstate jej najčastejšou príčinou, a to nielen u nás, ale aj vo vyspelých štátoch. Väčšinou sa objavuje u pokročilých cukrovkárov, ktorí s ochorením žijú aspoň 5 rokov. Riziko oslepnutia je preto v prípade diabetikov približne 10 až 20-krát vyššie ako u nediabetikov.

Mätúcou pri diabetickej retinopatii je skutočnosť, že pri tomto ochorení pacient dlho nemá žiadne príznaky, nič ho nebolí a vidí dobre, čo je aj Váš prípad. Cukrovka však postihuje cievy, a to nielen v končatinách (známa je tzv. diabetická noha), ale aj cievy v oku nazývané kapiláry. V oku sa tak môžu tvoriť malé vydutiny, nové nefunkčné cievky, ktoré keď prasknú, krv sa dostane do sietnice a vznikne v nej opuch. Ten môže v konečnom dôsledku spôsobiť súvisiace komplikácie, následkom ktorých pacient naozaj môže prísť o zrak. Mnoho pacientov však ani pri prvých varovných príznakoch, kedy napríklad vidia pred očami chumáče alebo namiesto rovných čiar vlnovky, nejde k lekárovi. Zhoršenie zraku pripisujú pribúdajúcim rokom, keďže cukrovka postihuje poväčšine starších pacientov. Treba si však uvedomiť, že starecká slabozrakosť do blízka je naozaj normálna, ale keď pacient začne horšie vidieť do diaľky, môže už ísť o chorobnú zmenu.

Na druhej strane môžu komplikácie so zrakom vzniknúť dávno predtým, ako lekár diagnostikuje cukrovku. Stačí, keď nedodržujete správnu stravu (aj občas), rozhádzaný cukor v krvi začne pracovať vo Váš neprospech. Aj preto je dôležité dbať na rady diabetológa, racionálne sa stravovať, nepiť alkohol a nezabúdať na pohyb.

Diabetická retinopatia sa nedá vyliečiť, liekmi môžeme len spomaliť jej postup. Ideálne je ochorenie správne diagnostikovať ešte v počiatočných štádiách a odstrániť novovytvorené nefunkčné cievky laserom. Na prepojenie cukrovky a očí sme sa zamerali aj v našom Očnom centre v Nemocnici Malacky, od marca máme k dispozícií prístroj umožňujúci najpresnejšiu diagnostiku štruktúry sietnice, ako aj najnovší laser, ktorý okrem iných očných ochorení umožňuje i liečbu diabetickej retinopatie. Spolupracujeme s diabetológmi, nakoľko pri tejto diagnóze to je nevyhnutné.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?