Pozor na alergie na jeseň

Autor: Lekári radia | 3.10.2014 o 9:33 | Karma článku: 2,01 | Prečítané:  1220x

Už pár týždňov neustále kýcham, slzia mi oči. Naparujem sa harmančekom, ale nádcha neprechádza. Môže to byť nejaká peľová alergia?  Alergie ale bývajú na jar, môžu prepuknúť aj na jeseň? Mária zo Záhorskej Bystrice 

Odpovedá MUDr. Marián Jančár z alergologicko – imunologickej ambulancie Nemocnice Malacky

Mnohí ľudia si spájajú alergie len s jarným a letným obdobím a keď skončí august, myslia si, že automaticky skončia aj alergie. Ale vôbec to nie je pravda. Ešte stále máme v ovzduší pele, aj keď to samozrejme záleží od aktuálneho stavu vegetácie. Najčastejšie je to ambrózia a palina, ktorá má burinovitý charakter a má také isté klinické príznaky, ako ktorýkoľvek iný alergén rastlinného pôvodu, ktorý sa nachádza v ovzduší. Na jeseň, keď je vlhké počasie, sa darí aj vzdušným plesniam, ale tiež aj vírusom.

Liečba by mala byť nastavená primerane ku klinickým príznakom. Aký je rozdiel medzi alergiou a vírusovým ochorením či prechladnutím, ktorých počet sa na jeseň zvyšuje?

Po prvé - vírusové ochorenie častokrát sprevádza zvýšená teplota. Pri alergických ochoreniach nie je dôvod k tomu, aby bola zvýšená teplota, aj keď sa ukazuje, že hlavne v letných mesiacoch môže byť niekedy prechodne aj zvýšená teplota.

Po druhé - pre alergiu je charakteristické celkové svrbenie pokožky a hlavne podnebia. Môže byť aj svrbenie očí. Ale pri infekčných ochoreniach nie je dôvod, aby vás svrbela celá koža a podnebie. Pri alergických ochoreniach vás môžu svrbieť aj zvukovody.

Ale najpodstatnejšie pri probléme, ako rozlíšiť alergické a vírusové alebo bakteriálne ochorenie, aj keď klinické príznaky sú rovnaké je, že to nemôže spraviť laik, ale špecializované pracovisko, čiže ambulancia klinickej imunológie a alergológie, a hlavne jej laboratórna časť, kde sa potvrdí alebo vyvráti, či sa procesu zúčastňuje takzvaná alergénová protilátka IG, alebo nie. Keď sa nezúčastňuje, v žiadnom prípade nemôže ísť o alergické ochorenie. O alergické ochorenie môže ísť len vtedy, keď je detekovateľná protilátka IG, ktorá je charakteristická pre alergické ochorenia a aj pre parazitologické ochorenia.

Pacient by mal každopádne navštíviť lekára.

Zle liečená, neliečená, alebo nepravidelne liečená akákoľvek senná nádcha s akýmikoľvek príznakmi spôsobí, že 60 - 70% pacientov bude mať astmu. Pokiaľ lekár určí, že ide o alergiu, pacient sa nastaví podľa klinických príznakov na dočasnú liečbu a mimo vegetačného obdobia sa mu potom urobia zásadné alergologické testy. Podľa výsledkov mu potom špecialista nastaví liečebný proces.     

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?