Rakovinu krčka maternice dokáže spoľahlivo odhaliť počítač

Autor: Lekári radia | 20.11.2014 o 8:50 | Karma článku: 2,53 | Prečítané:  1174x

Na internete som narazila na informáciu, že vraj máme na Slovensku unikátny mikroskop na 100%-né odhalenie rakoviny krčka maternice. To je nejaká nová metóda? V čom presne je tento mikroskop výnimočný? Kde sa môžem na takéto vyšetrenie objednať? Jana, Gajary

Odpovedá MUDr. Peter Vereš

Je to pravda, ide o špeciálny počítačom riadený mikroskop, ktorý u nás predstavuje absolútnu novinku a prevrat v diagnostike rakoviny krčka maternice. Nič lepšie v tejto oblasti na svete momentálne neexistuje. Ide o najvyspelejšiu dostupnú medicínsku technológiu, ktorá je súčasťou modernej, tzv. Liquid-Based cytológie, (LBC cytológie), nejde teda o novú samostatnú metódu.

V súčasnosti si môžu ženy vybrať medzi klasickou konvenčnou cytológiou, známou ako PAP test a modernou LBC cytológiou. Táto je presnejšia z toho dôvodu, že bunky zo štetca, ktorým lekár ster odoberie, neputujú hneď na sklíčko, ale sa vymývajú do špeciálneho roztoku. Z tohto roztoku si následne v laboratóriu pripraví špeciálny prístroj (teda nie človek ako pri klasickej cytológii) toľko vzoriek na skúmanie, koľko je potrebných. Z jednej vzorky je zároveň možné okrem rakoviny krčka maternice zistiť aj prítomnosť HPV vírusu alebo iných patologických mikroorganizmov, napríklad chlamýdií alebo mykoplaziem. Nehrozí tu možnosť znehodnotenia vzorky prítomnosťou hlienu alebo krvi, čo sa pri ručne vytvorenom cytologickom stere v prípade klasickej cytológie môže stať. Vtedy je hodnotenie vzorky sťažené, príp. sa musí ster vykonať ešte raz.

Spomínaný špeciálny počítačom riadený mikroskop predstavuje najnovšiu, zdokonalenú formu LBC cytológie. Jeho použitím sa podľa zahraničnej štúdie zvyšuje pravdepodobnosť záchytu predrakovinových štádií krčka maternice v porovnaní s klasickou cytológiou až štvornásobne. Je tomu tak preto, že preparáty s bunkami nanesené na sklíčku preskúma ešte pred odborníkom tzv. Imager, ktorý prezrie všetky bunky a vyznačí 22 najpodozrivejších oblastí. Následne tieto oblasti ešte na špeciálnom mikroskope preskúma aj cytológ. Prístroj ho bez prezretia každej vyznačenej oblasti jednoducho nepustí ďalej, musí pozrieť každú z nich. Bonusom je, že automat je absolútne presný, nikdy sa neunaví, pracuje aj v noci a vyhodnocuje desiatky vzoriek naraz. Kombinácia najmodernejšej počítačovej technológie a skúsených odborníkov v laboratóriách je naozaj zárukou najvyššej kvality cytologickej diagnostiky. Keď totiž zachytíme závažné dysplastické zmeny buniek, znamená to, že pacientky majú šancu vyliečiť sa takmer na 100%.

Pre lepšiu predstavu sú rozdiely medzi jednotlivými cytológiami zobrazené na obrázkoch:

 

Ako prví, resp. jediní na Slovensku vykonávajú modernú LBC cytológiu pomocou špeciálneho počítačom riadeného mikroskopu laboratóriá Medicyt. Zoznam gynekológov, ktorí s nimi spolupracujú nájdete napr. aj tu.

Chcel by som zdôrazniť, že je jedno, či sa rozhodnete pre klasickú cytológiu alebo modernú LBC. Podstatné je, aby ste preventívne cytologické vyšetrenia nezanedbávali. Ide o jednu z najzákladnejších diagnostických metód na zachytenie predrakovinových štádií krčka maternice. Základom úspešnosti liečby je však prísť včas! Zbytočne u nás na ochorenie, ktoré je pri včasnom záchyte takmer 100% liečiteľné, zomiera ročne každý druhý deň jedna Slovenka. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?